logo
فروشگاه اینترنتی عطر تینو
فروشگاه اینترنتی عطر تینو

همه چیز درباره عطرهای دیسکانتینیو یا عطرهای توقف تولید؟؟

عطرهای دیسکانتینیو یا توقف تولید discontinue perfume

بسیاری از مردم حداقل یک یا چند عطر دارند که واقعا از آن لذت می‌برند. گاهی، وقتی عطر شما به پایان می‌رسد و می خواهید مجدداً برای تهیه آن اقدام نمایید متوجه می‌شوید که یکی از بهترین عطر های مورد علاقه‌ی شما توقف تولید (دیسکانتینیو)  شده است. حال چرا عطرها قطع تولید می‌شوند؟

دلایل زیادی وجود دارد که یک کمپانی، تولید یک عطر را متوقف می‌سازد؛ فروش عطر کم بوده، مواد اولیه‌ی مورد استفاده در عطر دیگر موجود نیست، در عطر ماده‌ای استفاده می‌شده که دیگر معتبر و قانونی نیست و یا بسیاری از دلایل دیگر. این موارد ممکن است به قطع تولید و یا اصلاح عطر منجر شوند.

 

هر کمپانی دلالیل خاص خود را برای توقف تولید عطر دارد. یکی از دلایل می‌تواند کاهش محبوبیت یک عطر باشد. ده‌ها سال پیش عطرهایی تولید شدند که در آن زمان تقاضای زیادی برای آنها وجود داشت اما با گذشت زمان از محبوبت آنها به شدت کاسته شده است. بنابراین به دلیل عدم فروش و سودآوری مناسب، کمپانی تصمیم می‌گیرد تا آن عطر را دیگر تولید نکند. همچنین کمپانی ممکن است به این دلیل که عطری قدیمی شده است، تولید آن را متوقف سازد زیرا لزوماً رایحه‌ای که چندین سال پیش محبوب بوده، اکنون هم محبوب نیست؛ زمان و همچنین خواسته‌های مشتری نیز در حال تغییر هستند.

یکی دیگر از دلایل همانطور که قبلا ذکر شد، عدم وجود مواد تشکیل‌دهنده‌ی عطر است. اگر تغییر هرچند کمی در مواد تشکیل‌دهنده عطر بدهیم، رایحه‌ی عطر تغییر زیادی می‌کند. بنابراین شرکت ممکن است به ریفرموله کردن عطر بپردازد که نهایتا اگر نتیجه همانند قبل نبوده و عطر رایحه‌ی قبلی را نداشته باشد، تولید آن متوقف خواهد شد.

جنبه‌ی دیگر این قضیه ممکن است به دلیل ترکیبات سازنده باشد. شرکت ادعا می‌کند که عطر تولیدی او، از مواد طبیعی ساخته شده است ولی با تغییر قوانین در چند سال بعد، این ادعا تست می‌شود و اگر عطر مورد نظر نتواند تست را با موفقیت پشت سر بگذراند، مجوزی برای ادامه‌ی تولید نخواهد داشت. بنابراین تغییر قوانین نیز ممکن است به دیسکانتینیو شدن عطر بیانجامد.

از سویی دیگر این واقعیت وجود دارد که روش و نحوه‌ی تولید عطر ممکن است منسوخ شده باشد. با گذشت زمان، شاید مواد تشکیل‌دهنده و همچنین روش‌های مورد استفاده دیگر نتیجه‌ای مانند قبل نداشته باشند.

یکی دیگر از دلایل توقف تولید عطرها، این است که به دلیل قوانین تجارت جهانی و همچنین قوانین داخلی کشورها و مناطق مختلف نتوان با کشورهای منبع یک ماده خاص معامله کرد و مواد مورد نیاز برای تولید عطر را تهیه کرد. به طور مثال انواع خاصی از مشک‌ها که از نهنگ‌ها گرفته می‌شود، دیگر برای استفاده در رایحه‌ها قانونی نیستند. این امر برای برخی از نت‌های گلی یا حیوانی نیز صدق می‌کند.

 

مثالی از عطرهای دیسکانتینیو (عطرهایی که توقف تولید شده‌اند):

Yves Saint Laurent La Nuit De l’Homme Frozen Cologne

Yves Saint Laurent M7

Yves Saint Laurent M7 Fresh

Gucci Pour Homme I and II

Versace Versus Uomo

Gucci Envy For Men

Prada Luna Rossa Extreme

Dior Fahrenheit Aqua

Guess Gold

Davidoff Good Life

Miss Dior Cherie (که البته عطر میس دیور به جای آن تولید می‌شود.)

تقریبا برای تمامی این عطرها دلیل قطع تولیدشان مشخص نیست. در واقع کمپانی ترجیح می‌دهد که دلیل توقف تولید این عطرها را به شما نگوید. در بسیاری از فروم‌ها اشخاص مختلف در رابطه با دلایل این امر بحث می‌کنند؛ به طور مثال در رابطه با گوچی پورهوم توافق نظر بر این مسئله است که این ادکلن مردانه در حال ریفرموله شدن و اصلاح است تا به بازار بازگردد، اما واقعیت این است که تا کمپانی دلیل خود را بازگو نکند، دلیل واقعی ناشناخته خواهد ماند.

 

عطرهای دیسکانتینیو یا توقف تولید discontinue perfume

عطرهای دیسکانتینیو یا توقف تولید discontinue perfume

توقف تولید

آیا شما می‌توانید هنوز هم عطرهای دیسکانتینیو شده را خریداری کنید؟

معمولا عطری که شما به آن علاقه داشته‌اید و امروزه به هر دلیلی توقف تولید شده است، دیگر نمی‌توانید به راحتی از خرده‌فروشان خریداری نمایید اما شاید تعجب کنید عطری که خط تولید آن متوقف شده است چگونه از راه‌های دیگر همچنان در بازار وجود دارد.

یکی از راه‌هایی که می توان اقدام به تهیه چنین عطرهایی نمود، سایت‌هایی است که این عطرها را به صورت آنلاین به فروش می‌رسانند. حال ممکن است مثل فروشگاه های بزرگ اینترنتی جهانی قیمت‌های فوق‌العاده گزافی برای این ادکلن‌ها درج شود که می‌بایست حتما حواستان به تناسب قیمت عطری که قرار است خریداری کنید باشد.

همچنین سایت‌های دیگری که در واقع از هر کالایی به صورت تک برای آنها باقی مانده است (Outlets)، اقدام به فروش ادکلن‌های دیسکانتینیو شده می‌کنند. در این صورت می‌بایست فوق‌العاده در خرید دقت به عمل آورید تا از شما کلاهبرداری نشود. در آخر اگر به نتیجه نرسیدید دو راه حل برای شما وجود دارد:

راه اول اینکه به خود کمپانی به صورت شخصی سفارش دهید که اصطلاحا به آن بسپوک (Bespoke) گفته می‌شود و باید در نظر داشته باشید هزینه‌ی این امر معمولا بسیار بالاست.

راه دوم اینکه با توجه به نظرات و سلایق دیگران، عطری را انتخاب کنید که رایحه‌ای مشابه با عطر مورد علاقه‌ی شما داشته باشد.

 

عطرهای دیسکانتینیو یا توقف تولید discontinue perfume

عطرهای دیسکانتینیو یا توقف تولید discontinue perfume

 

مواردی که می‌بایست قبل از خرید یک عطر دیسکانتینیو شده در نظر بگیرید:

عطرهایی که توقف تولید شده‌اند، ممکن است حاوی موادی بوده باشند که غیرقانونی و ممنوع هستند. بنابراین از خرید عطرهایی که دیگر ایمن نیستند، به شدت بپرهیزید.

عطرهای منقطع‌شده اغلب پس از قطع تولید در انبارهایی نگهداری می‌شوند که ممکن است در طول این زمان، در معرض نور، حرارت و یا هر عامل مخرب دیگری قرار بگیرند. این موارد می‌تواند به عطر آسیب بزند و یا مولکول‌های آن را از هم جدا سازد و این باعث تغییر رایحه خواهد شد.

حتما قبل از خرید به بسته‌بندی، شکل بطری و دیگر موارد دقت کنید. اینکه عطر مورد علاقه‌ی شما دیسکانتینیو و در واقع قطع تولید شده است، بد است اما مورد کلاهبرداری قرار گرفتن از آن بدتر است.

 

در نهایت باید گفت چرا عطرهایی که در زمان خودشان هم خواهان زیادی نداشتند، اکنون از لحاظ اهمیت به رده‌ی اول صعود کرده‌اند؟ می‌توان دلایل زیر را در جواب به این سوال مطرح کرد:

داشتن پرستیژ در حدی که نایاب بودن این عطرها، آنها را به گزینه‌هایی ارزشمند در حد عطرهای بسپوک (Bespoke) تبدیل می‌کند. این امر مختص کسانی است که عاشق و شیدای عطر هستند.

و مورد دیگر مختص کسانی که در این زمینه به دنبال سودجویی می‌باشند. کسانی که عطرها را احتکار می‌کنند و در زمانی که عطرها به سمت توقف تولید می‌روند، آنها را با قیمت بسیار بالا به فروش می‌رسانند.

مورد مهم دیگری که باید آن را برای خرید عطرهای دیسکانتینیو مد نظر قرار داد این است که عطر های دیسکانتینیو معمولا از ۳ تا بیش از ۱۰ برابر قیمت واقعی خودشان به فروش می رسند. به عنوان مثال عطری که ۵ سال قبل دیسکانتینیو شده و در آن زمان قیمتی معادل ۴۰۰ هزار تومان داشته است، هم اکنون شاید با قیمتی بالغ بر ۴ میلیون تومان به فروش برسد؛ و این اختلاف قیمت نه به علت کیفیت و نه به علت هیچگونه پیشرفتی در پروسه ساخت ، بلکه فقط به علت کمیاب شدن خواهد بود.

مجموعه عطر تینو تعصب بر روی عطرهای قطع تولید شده و پرداخت بهای گزاف غیر واقعی را به دوستان و همراهان گرامی پیشنهاد نمی نماید. اما در موارد خاص و تاکید مشتری با دلایل شخصی، آماده کمک به عزیزان در رابطه با تهیه این عطرها خواهد بود.

فروشگاه اینترنتی عطر تینو به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند تا به سوی کشف جادوی رایحه های جدید بروید. جذاب تر آن است که ضمن حفظ ارزش خاطرات خود با عطرهای ساده اما ناب قدیمی؛ در پی درک رموز تو در توی “عطرهای پیچیده تر و خلاقانه ترِ الهام گرفته از طبیعت و تاریخ”  عصر حاضر باشید.

بگذارید تا احساستان تجربه های جدیدی را لمس کند و پا در دنیای جدیدی از هیجان حس هایی تازه که تاکنون تجربه نکرده اید بگذارد.

با شما در این راه همراه خواهیم بود…

مجموعه عطر تینو

دیدگاه‌ها (۰)

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

I agree to these terms.